Zaolejenie ścierniwa

Alutec Protector - absorbent

Opublikowano: 2019-08-13

Zapewnienie wydajnego i precyzyjnego śrutowania to cel firmy Kovo Staněk - aby go zrealizować nie tylko projektujemy i produkujemy możliwie najlepsze śrutownie wirnikowe, ale skupiamy się także na obsłudze posprzedażowej, pomocy w optymalizacji procesu i rozwiązywaniu problemów. Jednym z największych wyzwań w obróbki strumieniowo-ściernej jest zaolejenie śrutu. Czym ono grozi i jak sobie z nim poradzić?

Zagrożenie wynikające z zaolejenia śrutu


Zanieczyszczone olejami i smarami ścierniwo cechuje się mniejszą wydajnością i intensywnością śrutowania, może się także zbrylać, co powodować może dalsze problemy z obróbką i - w skrajnych przypadkach - doprowadzić do zapchania śrutownicy. Zanieczyszczenia przenoszone są także na detale, co wymusza ich kosztowne odtłuszczanie przed dalszą obróbką. Pomalowanie zabrudzonej środkami smarnymi powierzchni skończy się łuszczeniem i odpadaniem warstwy lakierniczej.

Jak wykryć zaolejenie ścierniwa?


Pozornie zaolejony śrut nie różni się niczym od prawidłowej mieszanki roboczej - problemu nie widać gołym okiem. Najłatwiejszą formą sprawdzenia mieszanki roboczej jest tzw. test wodny, który zalecamy przeprowadzać regularnie.

Test zaolejenia śrutu


  1. Pobierz próbkę miksu operacyjnego z zasobnika lub separatora urządzenia;
  2. Usyp z niej kopczyk, na jego szczycie wykonaj wgłębienie;
  3. Wlej wodę do wgłębienia i obserwuj jej przepływ. w czystym ścierniwie woda natychmiast spłynie w dół, natomiast w zaolejonym spływać będzie powoli, lub zatrzyma się.

Rozwiązanie problemu zaolejenia śrutu


Najważniejsza w walce z zaolejeniem ścierniwa jest prewencja. Przed umieszczeniem elementów w komorze roboczej śrutowni automatycznej, warto usunąć z ich powierzchni nadmiar środków smarnych. Nie rozwiąże to problemu, jednak spowolni jego narastanie.

Skutecznym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wykorzystanie absorbentów, np. preparatu Alutec Protector, który wiąże oleje i smary, a następnie jest usuwany wraz z nimi przez separator śrutownicy. Środek ten może być stosowany także prewencyjnie, gdyż prawidłowo stosowany nie wpływa negatywnie na proces śrutowania oraz pracę urządzenia.

Przewijaj w dół