Jak wzrost cen stali wpływa na produkcję?

wzrost cen stali

Opublikowano: 2021-06-17

Znaczny wzrost cen stali i złomu to ostatnio najpopularniejszy temat wśród ludzi związanych z branżą metalurgiczną. Mowa tu nie tylko o dystrybutorach stali, ale również firmach, które wykorzystują ją do produkcji maszyn, urządzeń, części lub innego rodzaju elementów. Podwyżki cen zaczęły się 1,5 roku temu i trwają do dziś, a prognozy nie są zbyt optymistyczne. Globalny wzrost cen złomu i stali pojawił się nagle, co mocno odbiło się na przemyśle maszynowym.


Wpływ pandemii a popyt na maszyny do śrutowania

Rok 2020 to czas obostrzeń i paniki, którą wywołał COVID-19. Wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, coraz więcej firm wstrzymało swoją produkcję lub znacznie ją ograniczyło. Branża maszynowa (w tym producenci śrutownic wirnikowych) również się zatrzymała - nikt nie wiedział, jak zmieni się gospodarka i zapotrzebowanie na urządzenia ze stali. Taka sytuacja trwała kilka miesięcy, co przyniosło ogromne straty pod względem finansów i celów biznesowych wielu firm. Na zmianach wywołanych przez pandemię niektórzy jednak skorzystali - przede wszystkim przedsiębiorstwa z przemysłu medycznego. Dopiero w drugiej połowie 2020 roku (w okresie letnim) gospodarka powoli zaczynała się odblokowywać. Producent śrutownic wirnikowych Kovo Stanek zdobył kilku nowych Klientów, którzy byli zainteresowani zakupem oczyszczarki. Głównymi powodami, dla których przedsiębiorstwa zdecydowały się na śrutownice były potrzeba automatyzacji i przyspieszenia procesu śrutowania.


Rynek stali a coraz droższa produkcja maszyn do śrutowania

2021 rok, pomimo locdownów i ciągłych podwyżek cen stali jest rokiem rozwojowym. Firma Kovo Stanek zdobyła kilkanaście nowych projektów, z czego kilka zostało już wdrożonych, między innymi:

? Śrutownica przelotowa typu TZNP z siatką stalową dla przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją osprzętu do maszyn budowlanych.

? Śrutownica zawieszkowa typu TZNZ z ruchomym blokiem turbin dla firmy z branży automotive z gałęzi samochodów osobowych i ciężarowych.

Projekty realizowane są przede wszystkim w Polsce. Zamawiając maszynę do śrutowania trzeba mieć na uwadze to, że do jej produkcji wykorzystywane są stale węglowe, manganowe i hartowane. Dzisiaj za śrutownicę wirnikową trzeba zapłacić nawet ok. 20-30% więcej z uwagi na ciągłe podwyżki cen stali. Im dłużej zwleka się z decyzją dotyczącą zamówienia maszyny, tym bardziej trzeba liczyć się z większymi wydatkami ? w szczególności, kiedy prognozy wskazują dalsze szybowanie cen w górę.


Prognozy cen stali 

Większość analityków przewiduje utrzymanie się aktualnych cen stali lub ich dalszy wzrost. Oprócz samej stali i złomu gwałtownie rosną ceny produktów stalowych (np. kątowników, maszyn, konstrukcji). Producenci maszyn do śrutowania nie są wyjątkiem - każdy z dystrybutorów podnosi ceny od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w porównaniu do lat poprzednich. 

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem śrutownicy wirnikowej zapraszamy do kontaktu (wystarczy kliknąć tutaj!). Nasi Doradcy pomogą dobrać maszynę do Państwa procesu produkcyjnego oraz parku maszyn. Warto skorzystać z okresu luzowania obostrzeń i zamówić budowę maszyny w aktualnych cenach, ponieważ już niedługo mogą nas czekać kolejne podwyżki.


Przewijaj w dół